Němec Václav

 (*1965) – Student magisterského programu na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě, dramaturgicky zaštituje výstavy v kině Kotva v Českých Budějovicích. Své fotografie zásadně nearanžuje, pracuje s útržky žitého světa. Ve své volné tvorbě se věnuje zejména svému nekonečnému subjektivnímu fotografickému „on the road" cyklu ZÁPISNÍK a SUMMERTIME. V poslední době se zabývá též tvorbou dokumentující život kolem sebe, kdy se konfrontuje s okolní konzumní společností (soubory LUNAPARK a SVÁTKY) a okrajově i výtvarné fotografii (On The Road a Back to Nature). V roce 2011 mu vydalo nakladatelství Štěpánová Eliška – Měsíc ve dne 24stránkový katalog k výstavě Zápisník. Jeho fotografie jsou zastoupeny v publikaci Opavská škola fotografie (2011), která vyšla k dvacátému výročí vzniku této školy.

Autorské výstavy:

2003 Monografie – Komerční banka Chrudim
2004 Fotky z roku nula – Galerie Český Rozhlas Č. Budějovice
2007 Za sklem – Studentské univerzitní divadlo SUD Č. Budějovice
2007 Zápisník 01 – Galerie Nahoře Č. Budějovice
2009 Zápisník 02 – Kino Retro Zábřeh na Moravě
2009 Zápisník 02 – Kino Kotva České Budějovice
2010 Zápisník 03 – Dobrá čajovna, České Budějovice
2011 Zápisník – Galerie Měsíc ve dne, České Budějovice
2012 Paris mon amoure – kavárna Chat de Noir, České Budějovice
2013 Summertime – Klub a galerie U Černého kocoura, Frýdek- Místek

Skupinové výstavy:

2008 Jihočeský výlov, Galerie Bazilika, České Budějovice
2009 - 4 tóny fotografie – Galerie Cyrila Gajdíka v Ratíškovicích spolu s Vojtou Slámou, Janem Vermouzkem a Martinem Šálkem
8+2 Cesty, Sudoměřice na Moravě, spolu s Petrem Omelkou, Kubou Kožialem, Lenkou Sedláčkovou, Milanem Biegoňem, Markem Malůškem ad.
Jihočeský výlov, Galerie Měsíc ve dne, České Budějovice, Výstava studentů, absolventů a profesorů ITF z Jižních Čech
20 let Institutu tvůrčí fotografie v Opavě - prezentace, Galerie Gamu Praha a Oxford
Lunapark, lidé a nebe, Sudoměřice na Moravě, spolu s Petrem Drábkem a Petrem Omelkou
2010 - Station Off – fotografický festival, Plzeň
2011- Svátky, předsálí kina Kotva České Budějovice, spolu s Petrem Drábkem a Petrem Omelkou.
Fotokošt – fotografický festival, Hodonín
Station Off – fotografický festival, Plzeň
Výklopník – Sudoměřice na Moravě – fotografický festival, téma Voda
2012 - Interpretace aktu
Opava, Dům umění, studenti ITF
Ostrava, Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona
Warsaw Festival of art Photography, Warsawa
2013 Na cestě – On the road – Unterwegs (putovní výstava)
Kino Kotva, České Budějovice.
Komerční banka , Nové Město nad Metují.
Galerie Vednevnoci, Hodonín spolu s Petrem Drábkem, Michalem Popieluchem, Josefem Mouchou, Jindřichem Čermákem, Markem Malůškem a Martinem Wágnerem.
Station Off – fotografický festival, Plzeň
Slezské Rudoltice – fotografický festival
Výklopník – V obraze jídlo, Sudoměřice na Moravě, spolu s Tomášem Pospěchem, Jiřím Křenkem, Jindřichem Štreitem, Radkem Koderou, Ondřejem Durczakem ad.
Jeunes Photographes de l'institut de Photographie Créative – École superiore des Beaux- Arts Nimes – společná výstava studentů ITF

 

|| On the road

Když v roce 1951 Jack Kerouac dopsal román Na cestě, vůbec netušil, jaký ohlas bude jeho kniha mít. Tisíce lidí se stejně jako hrdinové románu pustili „na svou cestu". Román nemá zápletku, je to neustálé popisování krajiny, přírody a míst, kde se hlavní postavy knihy Sal a Dean ocitají na své „Tour de America". Cyklus mých fotografií, volně inspirován tímto románem, také nemá zápletku. Je to pohled z okna spolujezdce (řidičák už mi propadl a nikdy jsem ho vlastně nevyužil) ze zadního sedadla (jsem velmi špatný navigátor a mé místo je tudíž na zadní sedačce) na krajinu, přírodu a místa, která jsem na svých toulkách s přáteli či s rodinou zahlédl z okýnka automobilu.

 

|| Beach

Každé léto se stovky turistů vydávají k Baltickému moři, aby svá těla vydali všanc baltskému slunci a chladnému severskému moři. Již šestým rokem se vydávám touto dobou s báglem na zádech, pěšky, vlakem a stopem po ose Gdaňsk – Kolobrzeg a dokumentuji tento pro mne bizarní rej. Jsem fascinován a tak trochu nerozumím lidem, kteří den co den vláčejí své slunečníky, deky a nafukovací zvířátka na písečnou pláž, kde stráví v poloze ležmo větší část dne. Myslím si že stejný podobný pocit zažívají „plážoví lidé", když mne vidí jít bosého po pláži s plnou polní a fotoaparátem na krku. Já fotografuji je a oni fotografují mne.

 

||Summertime

 

|| Back to nature