Otoupalová Drahomíra

Narozena 1983 v Boskovicích.
Žije a pracuje v Brně.

http://twoshots.eu
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

2004-2008 Masarykova univerzita v Brně – Pedagogická fakulta- Lektorství německého jazyka
2007-2008 Technische Universität Dresden – Fakultät Sprach-Literatur und Kulturwissenschaften – Erasmus Sokrates
2011-2012 Fotoškola Brno
2012 - Slezská univerzita v Opavě – Institut tvůrčí fotografie  

|| Mám byt a jsem v něm sám

Portrétní fotografie z cyklu „Mám byt a jsem v něm sám“ představují uživatele erotického nebo seznamovacícho chatu. Osobnosti, které žijí v anonymitě svého domova, do jisté míry skryté před okolním světem i samy před sebou.
Snažila jsem se překonat vymezenou hranici soukromí ložnice a pomoci fotoaparátu proniknout do jejich světa.
Smyslem konceptu je udělat krok stranou, uhnout z obvyklého zorného úhlu a překvapit tak nejen diváka, ale sama sebe. Tváře, výrazy, projevy duševního života se přitom v prvním plánu už nevtěsnají do formátu fotografie, všechno tělesné je odstrkováno a do popředí vystupuje téma prostředí. Prostředí jako specifické místo, které vypovídá o lidech, ale také samo o sobě. Prostředí se v tomto zvláštním vidění paradoxně stává detailem, na který je upřen objektiv fotoaparátu.
Cyklus fotografií odráží naši neustálou snahu nahlížet do cizích oken, stát se na okamžik součástí nepoznaných životů, přinést svědectví o tom, jak žijí lidé v našem okolí. 

|| Vchod 24

Snímky vychází z mojí osobní touhy poznat po létech společného míjení na chodbách obyvatele domu, jejich útočiště či hrobky. Kdysi rušný společenský život jednoho činžáku se tak ukazuje v jeho závěrečné fázi. Sousedé, které jsem v dětství potkávala v družném rozhovoru, jsou nyní osamělými důchodci, jejich děti a vnoučata mlčky snášejí samotu zděděných či pronajatých bytů. Každý z nich vkládá do prostředí, ve kterém žije, určitou dávku naděje, naděje, že v nahromaděných věcech přežijí vzpomínky, zážitky, že tlusté stěny bytů zadrží pomalu vyprchávající život. Nic přitom není tak fatální, jak se zdá. Z fotografií totiž stále čiší snaha o pohyb, důvěra ke zvyku, přimykání se k drobným rituálům života.